Indická masáž hlavy


Physiotherapist giving back massage to man

UPOZORNENIE: Klientov prosíme, aby si pred touto masážou na vlasy nedávali nijakú vlasovú kozmetiku(lak, gél, atd…) , nakoľko masér pracuje s pokožkou hlavy a vlasmi. Za pochopenie ďakujeme.

Indická masáž je zameraná na hlavu a vznikla pred 4000 rokmi. Pôvodne tvorila súčasť starostlivosti žien o vlasy, na ktoré sa nanášali rozličné typy olejov podľa sezóny (napr. kokosový v letnom období, pre jeho chladivé účinky, ďalej sezamový, mandľový, olivový, bylinné oleje, vrátane horčicového, ale aj cmar a hena). Po čase si túto techniku osvojili holiči, ktorí chodievali do domácnosti, strihali mužom vlasy a ako súčasť služieb im ponúkali čampi – masáž hlavy. Keď zistili, že sa masážou hlavy docieli rýchlejší rast vlasov, tak mal čoskoro každý klient svojho vlastného holiča, ktorý nielen strihal, ale aj masíroval, aby sa mu klient čo najrýchlejšie vrátil späť. Rozdiel v masáži bol ten, že mužom robievali stimulujúcu masáž so zameraním na pokožku, ktorej hlavným účelom bolo povzbudenie a osvieženie klienta, pričom ženám sa zameriavali na ošetrovanie vlasov.

V 70. rokoch sa vydal Náréndra Méhta (nevidiaci masér) do Veľkej Británie študovať fyzioterapiu. Na jeho prekvapenie sa na západe neaplikovala žiadna masáž, ktorá by okrem tela zahrňovala hlavu a to ani vtedy keď vyštudoval kurz celotelovej masáže. Rozhodol sa teda, že sa vráti do svojej rodnej vlasti. Začal navštevovať rôzne rodiny, kde sa nechal masírovať, aby si postupne osvojil návyky a tradície, predávané tisíce rokov z generácie na generáciu.

Keďže v západných krajinách je život pod väčším stresom, postupne ku nej pridával techniky na masáž krku, pliec a ramien a aby bola masáž účinnejšia, časom sa k nej zaradili ájurvédske prvky vyvažovania energie čakier a rozšírenie masáže na oblasť tváre a uší, čím sa celkový účinok ešte viac prehĺbil. Takto vznikla nová technika, ktorá sa vykonáva cez oblečenie, bez nanášania oleja.

Filozofia

Niet na svete lepšieho lieku ako je spokojná myseľ. Indickým deťom sa od narodenia aj dnes robieva každodenná masáž, aby boli zdravé. Vo veku od 3 do 6 rokov ich masírujú raz alebo dva razy týždenne a po dovŕšení 6 rokov sa už priúčajú, ako treba pravidelne robiť masáž ostatným členom rodiny. Masáž je po celé generácie neoddeliteľnou súčasťou života. V rodinách sa masírovalo tak, že si najváženejší a najmúdrejší člen rodiny sadol dopredu a za ním ďalší a ďalší člen v podobe vláčika (ťahal dedko repku). Kým ten prvý len tak nečinne sedel a vychutnával masáž, druhý zatiaľ masíroval a bol masírovaný v poradí akom sa sedelo. No a ten kto bol na konci, mal zatiaľ možnosť sa vypracovať. Platilo pravidlo, že čím viacej schopností a váženosti v rodine nadobúdal, tým bola väčšia šanca stať sa predposledný, aby sa aj jemu dostávalo lásky plných dotykov a blahodárnych účinkov.

Zameranie

Masírujú sa ramená, krk a aj chrbát so zameraním na temeno hlavy a tvárovej časti. Dĺžka trvania je 25 až 35 minút, podľa hustoty vlasov. V prípade, že je klient plešatý, ochudobňuje sa o časť hmatov a zameriava sa viac na tvárovú časť.

Účinky

Keď je človek vystresovaný alebo nahnevaný, zvyčajne sa v ňom hromadí napätie. To sa neskôr prejaví v podobe stuhnutého krku a pliec, presilených očí a niekedy aj vypadávaním vlasov. Indická masáž hlavy sa robí v rovnomernom rytme, nepritláča sa priveľmi, aby sa rozptýlili blokády a uvoľnilo sa spomínané nepríjemne nahromadené napätie. Neúčinkuje však iba na telesnej úrovni; ovplyvňuje aj emocionálny stav, lebo upokojuje dušu, podporuje relaxáciu a odbúrava stres. Masážou kože na hlave sa stimuluje prítok krvi do vlasových folikulov, čím sa zlepšuje ich zásobovanie živinami, ktoré sú potrebné na rast zdravých vlasov. V súčasnosti je najčastejšou príčinou nedostatočného prúdenia krvi svalové napätie spôsobené stresom.

Výhody

Takto vznikla nová technika, ktorá sa dnes vykonáva na špeciálnej masérskej stoličke a to priamo cezoblečenie, bez nanášania oleja. Ku zrejmým výhodám tejto masážnej techniky patria:

 • možnost masírovania aj u vás doma,
 • masíruje sa cez oblečenie a bez nanašania oleja,
 • masáž sa vykonáva v sede na špeciálnej stoličke,
 • masáž uvoľňuje, uspáva,
 • masíruje sa aj chrbtová, krčná časť,
 • masáž podporuje rast vlasov, omladzuje plet (zvlášť vhodné pre dámy).

Indikácie

 • relaxuje, upokojuje,
 • odstraňuje migrény,
 • odstraňuje stres, nespavosť, únavu,
 • zbavuje hukotu v ušiach,
 • podporuje rast vlasov,
 • zvyšuje koncentráciu,
 • zabezpečuje príval blahodárnej energie.

Kontraindikácie

Táto masáž sa nesmie vykonávať pri:

 • užívaní silných liekov, ktoré by napr. obmedzovali v šoférovaní,
 • pokusoch o otehotnenie, či v štádiu tehotenstva,
 • otvorených zraneniach.

Trvanie masáži: 25 minút (1 termíny)
Masáž vykonáva Slavko Šimko

Copyright © Dandelion by Pexeto